Zadaj pytanie

Co nowego W świecie podatków

Auto wykupione z leasingu po nowemu

Auto wykupione z leasingu po nowemu

Nowe regulacje, które wejdą w życie od 1 stycznia, diametralnie zmienią naszą rzeczywistość podatkową.


Jest to duże wyzwanie zarówno dla biur rachunkowych, jak i dla przedsiębiorców.
Biuro rachunkowe będzie miało o wiele więcej pracy niż dotychczas.


Jakie zmiany dotkną większości przedsiębiorców?


Przedsiębiorcy bardzo lubią korzystać z samochodów osobowych w leasingu operacyjnym. Jest to najczęściej wybierana forma. Po upływie okresu, na jaki zawarto umowę leasingu, przedsiębiorca ma możliwość wykupu samochodu za niewielki % jego wartości.


Wykupując samochód po upływie okresu leasingu, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może go przeznaczyć na cele prywatne. Od momenty wykupu nie może rozliczyć w kosztach działalności ani faktury „wykupowej”, ani żadnej faktury kosztowej.


Po wycofaniu z działalności samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego, po upływie 6 miesięcy, można było go sprzedać zupełnie bez podatku!


Od nowego roku takiej możliwości już nie będzie. Sprzedać bez podatku samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego będzie można dopiero po upływie 6 lat.


Ciekawostka: przepisy przejściowe przewidują zastosowanie dotychczasowych, starych zasad wobec samochodów wykupionych przed 31 grudniem 2021.


Co do dokładnie oznacza? Otóż, jeżeli samochód osobowy zostanie wykupiony po zakończeniu leasingu operacyjnego przed końcem roku 2021 i następnie zostanie przeznaczony na cele osobiste, to po upływie 6 miesięcy, w roku 2022 nadal będzie można sprzedać ten samochód bez podatku.

 

 

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15
73-110 Stargard

ul. Gdańska 67/4
85-005 Bydgoszcz

+48 783 001 883
+48 91 834 02 36

biuro@dobraksiegowa.info

Godziny otwarcia:
Pn - pt 8:00 - 15:00