Zadaj pytanie

Co nowego W świecie podatków

Demon sukcesu i wełniane skarpety

Demon sukcesu i wełniane skarpety

Przyszedł czas próby. Nie tylko dla partnerów, ojców, matek czy przyjaciół. Przede wszystkim, dla tych, którzy realizują się zawodowo, czy też, nie realizując się, zwyczajnie zarabiają na życie. Prawdopodobieństwo lub utrata źródła utrzymania potrafi bowiem zwalić z nóg. Podobnie jak długotrwałe niezadowolenie z wykonywanej pracy. W takich chwilach warto pamiętać, że zwycięzcy, jak zapewniają w przemowach najpopularniejsi mówcy motywacyjni, unoszą się nad trudnościami niczym kaczy puch nad uderzoną pięścią poduszką. I niczym królowie życia, sami tworzą okoliczności dla sukcesu tam, gdzie los ich im poskąpił.

 

Czy lecą z nami nieudacznicy?

Oczywiście, że nie. Wszyscy mamy w sobie potencjał do stania się najlepszą wersją siebie. A zatem, nie traćmy ani chwili. Zapraszamy do jednopytaniowego quizu, wynik którego pokieruje naszą karierą jak żadna praca dotychczas. Zaczynajmy!

 

TEST: Stworzeni do zwycięstwa – straceni dla wykonywanego zawodu

 

Twój szef przedstawia ci całkiem dobry pomysł do zrealizowania na przestrzeni najbliższego tygodnia. Co czujesz?

a) Jesteś turbo podekscytowany. Czujesz, że nawet wygranie wycieczki na Seszele nie mogłoby cię teraz wyciągnąć z pracy. – Niech żyje mój szef i jego genialne pomysły! – krzyczysz do żony w czasie krótkiej rozmowy telefonicznej. Krótkiej, byś mógł jak najszybciej wrócić do pracy.

b) Ogarnia cię absolutna niemożność wyciśnięcia z siebie choćby jednej dodatkowej kropli entuzjazmu. Odtwarzasz w pamięci słowa szefa, a zaklęty w nich brak polotu i wyzierająca spomiędzy głosek kulejąca polszczyzna tylko wzmaga odczuwaną od lat irytację. Zastanawiasz się czy gdybyś teraz bez słowa wstał i wyszedł, tęskniłbyś za kimkolwiek z zespołu i od razu odpowiadasz sobie, że nie.

c) Podejrzewając najgorsze próbujesz wejrzeć w głąb siebie i diagnozujesz obumarcie bezpruderyjnej, ambitnej, pełnej energii osobowości, która kiedyś była twoją kartą przetargową i dostrzegasz pełne przedzierzgnięcie w zautomatyzowane zombie, na którym firma żeruje, zatracona w szalonym wyścigu po laur finansowego zwycięstwa.
Jeśli wybrałeś odpowiedź a, b lub c, jesteś zwycięzcą, a wielkie rzeczy muszą stać się twoim udziałem. Wystarczy, że wkroczysz na drogę wypasionej pewności siebie i wiary we własne możliwości (z hukiem rzucając pracę), lub, zastosujesz technikę przyczajonego tygrysa-ukrytego smoka (zachowując etat i rozwijając własny biznes na boku).

 

Kto czuje przyjemny dreszcz nowej przygody? Uprzejmie informujemy, że ta miła sensacja sponsorowana jest przez ekspertyzę, doświadczenie i życiową mądrość Dobrej Księgowej. Ale do rzeczy:

 

Droga wypasionej pewności siebie i wiary we własne możliwości przy zachowaniu lub nie techniki przyczajonego tygrysa-ukrytego smoka…

 

… jest drogą godną zwycięzcy. Rozpoczyna się w oparach euforii. Oto, rzuciliśmy pracę pokrzykując nienawistnie w stronę szefa i trochę zbyt mocno trzaskając drzwiami. Lub – po prostu, postanowiliśmy zainwestować czas „po”, we własną pasję. Tak czy inaczej, trzymamy się za mordę z nieograniczonymi możliwościami, pławiąc w niewysłowionej słodyczy odzyskanej wolności. Rozkładamy szeroko skrzydła niezrealizowanego potencjału i dajemy nura w nieprzebrane przestrzenie własnej kreatywności!

 

Bierzemy na warsztat DIY

 

Dla niewtajemniczonych, Do it yourself, czyli, Zrób to sam, to kreatywno-rzemieślnicza aktywność opierająca się na wytwórczości własnych rąk, nawożona żyznymi sokami kreatywności, od lat, nieustannie zyskująca na popularności. Może rozpocząć się jako hobby lub od razu stać się głównym źródłem utrzymania. I tu, pojawiają się pierwsze niepokoje, które Dobra Księgowa rozwiewa niczym najlepszy, znający się na rzeczy, przyjaciel.

 

A zatem. Szyjemy lale, pleciemy makramy, tworzymy grafiki, dziergamy na drutach skarpety. I życie znów jest niczym bajka. Przynajmniej dopóki tratwa naszego entuzjazmu nie rozbije się o twarde realia obowiązującego prawa. Jak budujemy potęgę własnej firmy, by po kilku latach przeczytać o sobie w rankingu 100 najbogatszych ludzi Forbes’a? Prosto: Jesteśmy wytrwali i korzystamy z rzetelnych porad Dobrej Księgowej.

 

Zakładamy działalność gospodarczą. Lub nie.

 

Tak, tak. Wielkie oko Urzędu Skarbowego tylko patrzy aż powinie nam się noga. Dlatego, działamy sobie cichutko, szastając zarobionymi monetami na wszystkie strony tylko do czasu!

 

Zgodnie z wprowadzonymi od 30 kwietnia 2018 r. zmianami istnieje możliwość prowadzenia działalności bez konieczności jej rejestrowania. Jest to tzw. działalność nierejestrowa. Z takiej formy mogą skorzystać jedynie osoby, które osiągają miesięczne przychody nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku kwota ta wynosi odpowiednio 1300 zł brutto) oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej.

 

W chwili zatem, w której monet jest więcej niż 1300 zł w miesiącu, zgłaszamy powstanie nowego podmiotu gospodarczego na rynku dóbr i usług. I od tej pory płacimy podatki i odprowadzamy ZUS.

 

Wkraczamy w las prawnych zawiłości, którego cienie rozświetla obszerna wiedza Dobrej Księgowej. (Przyjemność po naszej stronie).

 

Jeśli rękodzielnik jest zatrudniony na etacie u innego pracodawcy i otrzymuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie krajowe (w 2020 roku jest to 2600 zł brutto), to musi dodatkowo opłacać tylko składkę zdrowotną w ZUS. Jeśli nie otrzymuje minimalnej płacy, to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej musi uiścić wszystkie, pełne składki ZUS. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorcy, dla którego hand made ma być jedynym źródłem utrzymania.

 

Rejestracja do ZUS

 

Aby dokonać rejestracji do ZUS, rękodzielnik powinien w ciągu 7 dni licząc od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej złożyć formularz:

  • ZUS ZUA – jeżeli ma podlegać pełnemu ubezpieczeniu (prowadzenie działalności stanowi jedyny tytuł do ubezpieczeń),
  • ZUS ZZA – jeżeli ma podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (w przypadku, gdy rękodzielnik pracuje na etacie, gdzie osiąga wynagrodzenie nie niższe niż minimalne).

Powyższe formularze są składane celem zgłoszenia osoby do ubezpieczeń.

 

Płać mniejszy ZUS

 

Rękodzielnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Należy podkreślić, że obniżone składki mają charakter dobrowolny i obowiązują przez okres pełnych 30 miesięcy. Decyzję o opłacaniu niższych składek twórca musi podjąć od razu, przy pierwszym zgłoszeniu do ubezpieczeń ZUS (ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

 

Skorzystaj z ulgi na start

 

Osoby fizyczne podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po raz kolejny po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub jej zakończenia, mogą skorzystać z tzw. ulgi na start.
Przedsiębiorcy spełniający powyższe wymogi nie będą podlegać wówczas obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu przez okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Aktualna wysokość składki to 362,34 zł.

Po upływie 6 pełnych miesięcy można zgłosić się na ulgowy ZUS liczony od podstawy 30% minimalnego wynagrodzenia. W zależności od podjętej decyzji o podleganiu bądź niepodleganiu ubezpieczeniu chorobowemu, składki wyniosą odpowiednio (stan na 04/2020: 609,14 zł lub 590,03 zł).

Po upływie okresu ulgi na start oraz ZUS-u ulgowego, rękodzielnik korzystający z preferencyjnych składek, może skorzystać z następnej preferencji – Mały ZUS lub Mały ZUS Plus.

A gdy już zabraknie ZUS-owych ulg – będzie zobowiązany do opłacania pełnych składek ZUS, w wysokości, ok. 1400 zł. miesięcznie.

Przejście z tzw. małego ZUS-u na duży nie ma charakteru automatycznego, wiąże się z dopełnieniem formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Za dopełnienie formalności odpowiada podatnik.

 

Korzystaj z innych ulg

 

Jeśli zdecydujemy się rozliczać na zasadach ogólnych według skali podatkowej, będziemy prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Jeśli jesteśmy zatrudnieni u innego pracodawcy musimy zgłosić mu fakt założenia własnej działalności gospodarczej, ze względu na kwotę zmniejszającą podatek. W takiej sytuacji, po otrzymaniu od pracodawcy PIT- u 11, wykazujemy w swoim zeznaniu rocznym PIT- 36 zarówno wynagrodzenie z etatu, jak i z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

 

Zyski z prowadzonej działalności wykazać należy na podstawie prowadzonej KPiR. Warto zaznaczyć, że osoba zakładająca działalność gospodarczą do wyboru ma dwie możliwości: rozliczenie miesięczne i kwartalne. W praktyce oznacza to, że rzemieślnik zobowiązany będzie, do 20. dnia miesiąca następującego po każdym wybranym okresie rozliczeniowym, wpłacać zaliczki na PIT. Wyboru dokonuje się wyłącznie terminem faktycznej wpłaty, nie wymaga dodatkowego zgłoszenia w CEIDG.

 

W opodatkowaniu na zasadach ogólnych wyróżnia się dwie obowiązujące stawki podatkowe: 17% i 32%. Rozliczając się na zasadach ogólnych, możemy odliczyć kwotę wolną od podatku, skorzystać z ulg podatkowych oraz dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Zasady ogólne są korzystne dla osób, których dochód roczny nie przekracza kwoty 85.528 zł, oraz posiadających rodzinę. W momencie przekroczenia w ciągu roku kwoty 85.528 zł, nadwyżka przychodów ponad wskazaną wartość zostaje opodatkowana stawką 32%.

 

Podatek liniowy lub ryczałt

 

W odniesieniu do formy opodatkowania, rękodzielnik może także zdecydować, że chce się rozliczać według podatku linowego (19%) lub ryczałtu, a nie na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji należy wykazać ostrożność, jeśli jest się zatrudnionym u innego pracodawcy.

 

Będąc na ryczałcie lub podatku liniowym, rękodzielnik nie może, przez pierwszy rok działalności, współpracować z obecnym lub byłym pracodawcą w ramach działalności pokrywającej się z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania nie ma możliwości korzystania z większości ulg podatkowych oraz dokonywania rozliczenia z małżonkiem, na PIT -37.

 

Ryczałt ewidencjonowany

 

To specyficzna forma opodatkowania, w przypadku której podatek dochodowy liczony jest jedynie od kwoty osiągniętego przychodu, co oznacza, że koszty podatkowe nie są w ogóle uwzględniane.

Stawka ryczałtu przy sprzedaży rękodzieła wynosi 5,5% albo 8,5%. To, jaką stawkę możemy wybrać, zależy m.in. od skali oraz powtarzalności rękodzieła.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 5,5% – od przychodu z działalności wytwórczej – gdy wytworzone rękodzieło ma cechy powtarzalne (przedmiot powielany wielokrotnie według szablonu),
  • 8,5% – od przychodów z działalności usługowej – gdy zamówione przez klienta rękodzieło powstaje według jego wskazówek i wzorów lub z jego materiałów.

 

Decydując się na ryczałt ewidencjonowany automatycznie tracimy prawo do rozliczania się wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Nie odliczymy także od obliczonego ryczałtu ulgi na najmłodszych członków rodziny.

 

Jeśli prowadzimy dodatkowo inną działalność, z której przychody są opodatkowane innymi stawkami, to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustalany jest według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności. Jest to możliwe pod warunkiem, że na podstawie naszej ewidencji przychodów można określić przychody z obu.

 

Karta podatkowa

 

W tym przypadku wartość wpłacanego podatku jest stała i nie odnosi się do osiąganych przychodów. Opodatkowanie w formie karty podatkowej możliwe jest w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność określoną w art. 23 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

 

Przedsiębiorcy, zajmujący się wytwórczością ludową i artystyczną, polegającą na wytwarzaniu wyrobów wyłącznie w sposób rękodzielniczy, przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca, mogą skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej. Warunkiem jest zakwalifikowanie tych wyrobów przez komisje etnograficzno – artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundację “Cepelia” – Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundację Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej.

 

Podatnik czynny czy zwolniony?

 

Co do zasady prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z opodatkowaniem dokonywanej sprzedaży podatkiem VAT. Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jest ono możliwe jeśli w danym roku podatkowym jego obroty nie przekroczyły kwoty 200.000 zł, a rodzaj sprzedawanych towarów nie jest ustawowo wykluczony ze zwolnienia. (Podatnik korzystający ze zwolnienia musi pilnować limitu. W przypadku bowiem jego przekroczenia konieczne będzie zarejestrowanie działalności do VAT przy pomoc formularza VAT – R.

 

Bycie czynnym podatnikiem korzystne jest w przypadku, gdy dokonuje on dużych zakupów. Posiada bowiem wtedy możliwość odliczenia naliczonego podatku VAT.
Jeśli działalność gospodarcza założona została w bieżącym roku, limit 200 000 tys. zł liczony jest proporcjonalnie w odniesieniu do okresu w którym działalność prowadzono.

 

Czy rękodzielnik potrzebuje kasy fiskalnej?

 

Jeśli szałowo wydziergane skarpety sprzedajemy osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, lub rolnikom ryczałtowym (którzy jak wiemy, są najliczniejszą grupą docelową dla producenta skarpet wełnianych), możemy skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Jednak tylko tak długo, jak długo nie przekraczamy limitu obrotu w wysokości 20 tys. zł (w skali roku), a rodzaj sprzedawanych przez nas produktów nie jest wymieniony w katalogu towarów, które przy sprzedaży powinny być bezwzględnie nabijane na kasę. W przypadku założenia działalności w trakcie roku, kwota limitu musi być wyliczona proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

 

Należy pamiętać, że po przekroczeniu limitu mamy 2 miesiące na zainstalowanie kasy fiskalnej i możemy skorzystać z ulgi na jej zakup, stanowiącej do 90% jej wartości i gdy wartość całkowita ta nie przekracza 700 zł.

 

W przypadku zwolnienia z kasy fiskalnej, podatnik dokumentuje sprzedaż w ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Jeśli sprzedajemy wyłącznie przez Internet, po spełnieniu warunków zawartych w rozporządzeniu, możemy skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nawet po przekroczeniu limitu 20 tys. zł.

 

Rękodzieło, a RODO

 

Przedsiębiorca trudniący się rękodziełem i przetwarzający dane osobowe kupujących, na mocy Rozporządzenia RODO, zobowiązany jest w szczególności do:

zapewniania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, zgodnie z zasadami wskazanymi w Rozporządzeniu RODO, czyli np.:

  • nieudostępniania danych osobom nieupoważnionym
  • wykonywania obowiązków wynikających z praw osób, których dotyczą dane osobowe.

 

Warto wspomnieć, że nie każdy rekin biznesu dorabiający się na rękodziele przetwarza dane osobowe. Osoby tworzące produkty i wystawiające je na regałach sklepowych nie mają możliwości przetwarzania danych. A zatem RODO nie ma zastosowania w ich przypadku. Odmienna sytuacja ma miejsce, gdy wytwórca umieszcza swoje towary w sklepach internetowych. Wtedy zobowiązany jest postępowania zgodnie z zasadami RODO.

 

A teraz, kiedy jesteś już za pan brat z formalnościami i przebudziłeś w sobie dzikiego demona sukcesu: Go get them tiger!

 

Za kilka lat widzimy się na szczycie.
Dobra Księgowa

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15
73-110 Stargard

ul. Gdańska 67/4
85-005 Bydgoszcz

+48 783 001 883
+48 91 834 02 36

biuro@dobraksiegowa.info

Godziny otwarcia:
Pn - pt 8:00 - 15:00