Zadaj pytanie

Co nowego W świecie podatków

Jak remanent wpływa na Twój podatek?

Jak remanent wpływa na Twój podatek?

14.11.2020 r.

 

Spis z natury na koniec roku zwany potocznie remanentem, musi przeprowadzić każda firma, która rozlicza się na zasadach ogólnych, t.j. za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów i posiada  towary handlowe, materiały (podstawowe lub pomocnicze),  półwyroby, braki i odpady.

 

Oczywistym jest, że remanent sporządzają firmy handlowe. Jednakże firmy usługowe i produkcyjne również są objęte obowiązkiem sporządzenia remanentu.

 

W firmach usługowych należy każdorazowo przeanalizować sposób świadczenia usługi. Jeśli w trakcie wykonywania usługi wykorzystywane są materiały, które oddają wyrobowi swoje właściwości (tzw. materiały pomocnicze), to w rozumieniu rozporządzenia ministra finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowią one aktywa, które powinny być umieszczone w spisie z natury.

 

Fryzjer : szampony, odżywki, farby do włosów stosowane w salonie fryzjerskim – są zużywane do wykonania  „głównego wyrobu”  -  fryzury.

Kosmetyczka: kosmetyki stosowane w salonie kosmetycznym – są zużywane do wykonania produktu - zabiegu kosmetycznego

Dentysta: materiały stomatologiczne – są zużywane do wypełnień czy koron, tj. głównego „produktu” - naprawy zęba.

Szewc: nici, kleje, fleki – wykorzystuje się je jako materiał do produktu – naprawionego buta.

 

Należy pamiętać, że spis powinien obejmować również odpady użytkowe, czyli wszystko, co w toku działalności utraciło swoją pierwotną wartość.

Decydujący jest fakt wykorzystywania do wykonania usługi materiałów, które w trakcie wykonywania usługi są wydawane nabywcom usługi bądź zużywane.

 

Sporządzany na koniec roku spis z natury nie obejmuje:

wyposażenia firmy,
środków trwałych.


Remanent zerowy.

Zdarza się, że osoby prowadzące działalność usługową, każdorazowo przy danym zleceniu dokonują zakupu materiałów, które zużywają w całości. W takich sytuacjach również należy wykonać spis z natury na koniec roku, z tym, że jego wartość wyniesie 0 zł.

 

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z konieczności przygotowania spisu z natury – taki podatnik, również jest zobowiązany do jego wprowadzenia do KPiR.

 

Jakie to ma znaczenie względem wysokości podatku do zapłaty?

 

Podatek od remanentu.

 

Przypuśćmy, że zakładasz firmę w listopadzie 2020, kupujesz towar, kasę fiskalną lub zakładasz zeszyt sprzedaży nierejestrowanej i zdobywasz pierwszych klientów. Na koniec roku udało Cie się zakupić extra dużą partie towaru na dobrych warunkach, ciesząc się że teraz to już na pewno podatku nie będzie.

W styczniu  zaczynasz myśleć o poszukaniu księgowej, ostatecznie udajesz się do biura rachunkowego w połowie lutego 2021.

I tu niespodzianka – księgowa chce remanent na dzień 31.12.2020! Jesteś dobrze zorganizowany, dokumentujesz skrupulatnie zakupy i sprzedaż, asortyment nie jest zbyt duży, więc remanent udało się odtworzyć. Bingo! Ale…czemu nagle wyszedł Ci podatek do zapłaty? Otóż wysokość pierwszego remanentu zawsze jest twoim dochodem!

Kolejne remanenty roczne wpływają na dochód lub stratę z działalności jedynie jako różnica pomiędzy remanentem początkowym a końcowym.

Oczywiście ten pierwszy remanent który spowodował podatek będzie Twoim kosztem w kolejnym roku, ale dopiero w rozliczeniu rocznym, po uwzględnieniu remanentu końcowego.

 

Jakie ważne informacje daje remanent?

 

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, którą prowadzimy dla naszych klientów, ma kilka kolumn. Pierwszym zapisem w danym roku jest remanent początkowy. Jest on równy remanentowi końcowemu z 31.12 roku poprzedniego. Z kolei remanent końcowy jest ostatnim zapisem w PKiR w danym roku.

Sprzedaż netto  jest ewidencjonowana w kolumnie 7 „sprzedaż towarów i usług”, natomiast zakup towarów i materiałów jest ujmowany w kolumnie 10 „zakup towarów i materiałów”. Po zakończeniu roku, ostatnią pozycja w księdze jest sporządzony przez klienta remanent końcowy.

 

Przykład z praktyki

 

Na koniec roku drukujemy podsumowanie PKPiR i widzimy w nim następujące kwoty:

Sprzedaż: 300.000 zł

Zakup towarów: 350.000 zł

Remanent początkowy: 50.000 zł

Remanent końcowy: 100.000 zł

 

Co to oznacza?

 

Przede wszystkim różnica remanentowa 50.000 zł zwiększy dochód do opodatkowania – klient zapłaci dodatkowo „podatek od remanentu” w wysokości 50.000 x 17%=8.500 zł

Kolejna informacja - klient nie wykazuje marzy! – sprzedaje po kosztach zakupu. Łącznie w roku miał towar o wartości 300 tys. zł

Zakup towaru 350 tys. zł + remanent początkowy 50 tys. zł – remanent końcowy 100 tys. zł = 300 tys. zł

Towar o wartości 300 tys. zł został sprzedany za 300 tys. zł!!!

 

Co to w praktyce oznacza oprócz kłopotów z US?

  • kradzież towaru;
  • ubytki/zniszczenia które nie zostały udokumentowane;
  • sprzedaż towarów bez wykazywania sprzedaży – co jest absolutnie zabronione i naraża na odpowiedzialność karno-skarbową;
  • przekazywanie towarów na cele konsumpcji własnej bez dokumentowania – skutki jak wyżej;

Może to również oznaczać nieprawidłowe sporządzenie remanentu końcowego poprzez błędną wycenę – przykładowo zastosowano cenę brutto zamiast netto lub też błędy rachunkowe.

 

W podsumowaniu książki wszystko widać jak na dłoni i każda bardziej doświadczona księgowa oraz pracownik Urzędu Skarbowego natychmiast zauważy że coś nie gra.


Zachęcam do analizowania wyników Waszych firm na bieżąco,  a wtedy remanent nie będzie kosztownym zaskoczeniem na koniec roku.

 

Szukasz pomocy księgowej?

Napisz: biuro@dobraksiegowa.info

Zadzwoń: 91 834 02 36

 

Przeczytaj również:

Jak lokal obniża Twój podatek?

Pełna księgowość - jak na nią przejść?

Ochrona majątku osobistego przedsiębiorcy

Firma bez VAT i JPK? Tak, to możliwe!

 

 

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15
73-110 Stargard

ul. Gdańska 67/4
85-005 Bydgoszcz

+48 783 001 883
+48 91 834 02 36

biuro@dobraksiegowa.info

Godziny otwarcia:
Pn - pt 8:00 - 15:00