Zadaj pytanie

Co nowego W świecie podatków

ZUS jako wirtualne biuro rachunkowe?

ZUS jako wirtualne biuro rachunkowe?

11.10.2020 r.

 

Zaledwie kilka dni temu na stronie portalu ZUS pojawił się komunikat - Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek i weźmie na siebie odpowiedzialność za te rozliczenia, a to z kolei pozwoli szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających.

 

Bardzo byśmy chcieli by tak właśnie się stało.

 

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych  (Dz. U. 1998 Nr 137 poz. 887)  ZUS ma 30 dni na przyznanie zasiłku chorobowego. Termin ten jest liczony od dnia zlożenia kompletu (poprawnych) dokumentów. Do tej pory częstą praktyką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych było przeciąganie terminów wypłat zasiłków. Pod koniec terminu dzwoniła miła Pani z ZUS i informowała że brakuje przysłowiowego „przecinka” w złożonych dokumentach dotyczących przyznania zasiłku chorobowego bądź zasiłku macierzyńskiego. W ten sposób termin 30 dni zaczynał bieg od początku, od chwili uzupełnienia. A ubezpieczony czekał i czekał...

 

Kuriozum stanowi fakt uzależniania przyznania zasiłku chorobowego bądź zasiłku macierzyńskiego od złożenia poprawnie wypełnionego formularza Z-3 skoro podstawy od których naliczane są składki na ubezpieczenie społeczne co miesiąc są przekazywane do ZUS w raportach imiennych osób ubezpieczonych.

 

Trzymamy kciuki za nasz zacny ZUS, niech portal PUE który się zawiesza w godzinach pracy biur i Płatnik z wciąż wyskakującymi błędami krytycznymi odejdą w niepamięć.

 

Żródło: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/zus-pomoze-firmom-i-rozliczy-skladki/3603279

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15
73-110 Stargard

ul. Gdańska 67/4
85-005 Bydgoszcz

+48 783 001 883
+48 91 834 02 36

biuro@dobraksiegowa.info

Godziny otwarcia:
Pn - pt 8:00 - 15:00